Provansas

Provanso interjero stilius, kaip rodo pats pavadinimas, gimė Provanse, pietinėje Prancūzijos dalyje. Tai jaukus, šiltas, senovinės dvasios interjero stilius, turintis gerbėjų visame pasaulyje. Jis žavi antikvariniais baldais, jaukiais mielais daikčiukais ir šviesiais romantiškais atspalviais.

Provanso stiliui būdingi šviesūs atspalviai. Patys populiariausi jų – balta, švelni geltona, degto molio, rožinė, alyvuogių žalia ar švelni violetinė, primenanti žydinčias levandas. Grindys šio stiliaus interjere dažniausiai būna medinės arba klotos natūralaus akmens plytelėmis. Sienų tekstūra būtinai grubi. Jei sienos dažytos, ant jų matomi teptuko rėžiai. Taip pat tinka ir gėlių motyvais gausiai puošti tapetai. Prie jų puikiai dera paprastos natūralių medžiagų užuolaidos. Apskritai šio stiliaus interjere naudojamos tik natūralios medžiagos. Be medžio ir akmens taip pat tinka oda, linas, medvilnė ar gerokai padėvėtas šilkas.

Interjero “vinis” – antikvariniai baldai. Ir kuo jie grubesni, kuo senesni, su ryškiomis dėvėjimo žymėmis – tuo geriau. Nusitrynęs gobelenas ar atsilupę baldų dažai tik sustiprina stiliaus nuotaiką. Beje, puikiai dera su grubiai dažytomis sienomis. Tad restauruojant baldus vertėtų nepersistengti, kad nenutrintumėte nuo jų vertingų laiko žymių.

Antikvarinis stalas, kėdės ar sofa – ne vieninteliai provaso stiliui tinkantys baldai. Tobulai atrodo virtuvėje pastatyta senovinė indauja, už kurios stiklo puikuojasi iš kartos į kartą perduodamas pietų servizas. Tokia indauja puikiai derės prie sienų, nukabinėtų senovinėmis dekoratyvinėmis lėkštėmis ar variniais virtuvės rakandais.

Taip pat tipiški provanso stiliaus interjero akcentai – veidrodis su masyviais antikvariniais rėmais, senovinės sunkios žvakidės, siuvinėtos ar nertos staltiesės bei servetėlės, senoviniai kilimai, daugybė romantiškais gėlių motyvais puoštų pagalvėlių. Dažniausiai puošybai naudojami alyvuogių, saulėgrąžų, vynuogių ir ypatingai – levandų motyvai.

Ir svarbiausia nepamiršti daugybės mielų smulkmenų, kurios teikia jaukumo ir sustiprina provanso stiliaus nuotaiką. Tad jeigu turite įrėmintų šeimos nuotraukų – jas būtina eksponuoti. Tinka klasikiniai paveikslai ir senovinės žvakidės, gėlių motyvais puošta keramika ir, be abejo, ką tik skintų lauko gėlių puokštės. Šioms nebūtina ieškoti antikvarinės vazos. Jos puikiai atrodys pamerktos ir stiklainyje ar puodelyje. Jei jaučiate, kad trūksta antikvarinių smulkmenų – puikiai tiks ir dekupažo technika sendintos dėžutės bei nuotraukų rėmeliai.