59 kv.m. butas Vilniuje su terasa: praktiški sprendimai jaunos šeimos gyvenimui. Savo pirmuosius namus – butą Pavilnyje – įsigijusi jauna šeima norėjo šviesaus, jaukaus ir patogaus būsto, kurio įrengimo kaina per daug nesikandžiotų. Patikėjus šią užduotį dizainerei Rasai Samulionienei, buvo rasta daug praktiškų ir racionalių sprendimų – pradedant erdvių suplanavimu ir baigiant baldais bei apšvietimu – padėjusių optimaliai išnaudoti nedidelę erdvę ir sutaupyti nemažai lėšų.
 
 Dizainerės teigimu, pats svarbiausias dalykas projektuojant būstą, ypač nedidelio ploto, – tinkamai suplanuoti erdves. Ieškant geriausio varianto, šio buto planas buvo keletą sykių perbraižytas.
 
Galiausiai rastas sprendimas, leidęs maksimaliai išnaudoti esamą plotą. Nors pagal pradinį planą bute tebuvo numatyti du kambariai – miegamasis ir svetainė, galutiniame variante atsirado net dvi papildomos patalpos. Vienas didelis kambarys virto miegamuoju ir bendra svetainės, valgomojo bei virtuvės erdve. Kitas kambarys, kuriame planuota įrengti miegamąjį, buvo pertvarkytas į vaiko kambarį bei nemažą skalbyklą-drabužinę. Be to, papildomo ploto butui teikia terasa, kurioje šiltuoju metų laiku ne tik valgoma, bet ir žaidžiama, ilsimasi. 

Maksimaliai išnaudoti erdvę padėjo ir daug „nematomų“ vietų daiktams susidėti: lova su didele patalynės dėže, lubas siekiančios virtuvės spintelės, į sienas integruoti baldai. Prieškambaryje buvo įrengta didelė sieninė spinta, kurioje laikomi stambesni buities reikmenys ir paslėpta šildymo įranga. Nedideliame vaiko kambaryje telpa ne tik kūdikio lovelė, bet ir komoda su didele sienine spinta. Bendros erdvės nuspręsta neapkrauti baldais, bet atskiriant svetainę nuo virtuvės buvo įrengtas minimalistinio stiliaus žemas baldas televizoriui. 

Teisingai išplanavus erdvę, antras svarbus dalykas – parinkti tinkamą stilių ir koloritą. Siekiant suteikti šviesos ir erdvės, parinktas minimalistinis, šiek tiek skandinaviškas interjero stilius, kuriame vyrauja švarios linijos, šviesios plokštumos, natūralios gamtos spalvos. Dėl šviesių ir blizgių spintelių, apšviečiamų LED juostelėmis, maža virtuvėlė atrodo didesnė, nei yra iš tiesų. Bendroje erdvėje esantys baldai pasižymi ramiais atspalviais, kai kurie jų vizualiai susilieja su sienomis. Interjere vengta smulkių ar puošnių detalių, suskaidytų, sluoksniuotų plokštumų. Svarbiausia užduotis – palikti kuo daugiau laisvos erdvės judėjimui. 

Interjere panaudotos natūralios žemės spalvos ir balta spalva, kuri yra universali, o ypač tinka mažiems butams. Bendra erdvė išklota medį imituojančiomis plytelėmis, kadangi jos gerai kaupia šildomų grindų šilumą, o jaukumu nenusileidžia medinėms grindims. Tuo pačiu išspręstas ir šeimai su mažu vaiku itin aktualus švaros klausimas: šios plytelės lengvai valomos, nereikalauja ypatingos priežiūros ir ilgiau nesusidėvi. Miegamajame ir vaiko kambaryje patiesta rusvai pilka kiliminė danga taip pat pasižymi atsparumu purvui ir trinčiai. Vientisą vaizdą užbaigia saikingi akcentai – gamtos motyvai, neįprasto dizaino laikrodis, įmantresnis svetainės šviestuvas. melsvos spalvos dekoro detalės įneša gyvumo į monochrominį interjerą. 

Kad būtų išlaikytas vientisas minimalistinis stilius, vonios kambario grindys išklotos tokiomis pačiomis kaip likusi bendroji erdvė plytelėmis, sienos papuoštos tik dekoratyvia juostele. Patalpos plotą vizualiai praplečia spintelė su veidrodiniu fasadu. 

Dizainerė pabrėžia, kad mažose erdvėse derėtų vengti sudėtingų apšvietimo sistemų. Geriausia parinkti tokius šviestuvus, kurie tolygiai išskaido šviesą numatytose zonose. Tik minimalistiniame miegamajame buvo įrengta gipso sienelė su paslėptu apšvietimu. 

Šis interjeras – pavyzdys, kaip galima nebrangiai ir ergonomiškai įsirengti namus. Pasak dizainerės, nemažai baldų, puošybos elementų pirkti masiniuose prekybos centruose. Įstatytos laminuotos durys, kurios kainuoja pigiau nei faneruotos ar medžio masyvo durys. Profesionalūs dizainerės patarimai padėjo sutaupyti nemažai lėšų. Aiškiai apsibrėžus biudžetą buvo kruopščiai parinktos apdailos medžiagos, baldai ir interjero detalės – taip, kad nenukentėtų kokybė ir būtų išpildyti visi šeimos pageidavimai. 

Praktiški dizainerės patarimai mažų erdvių šeimininkams 

– Puošnus klasikinis stilius ir maža erdvė – prastokas derinys. Venkite dekoruotų karnizų, nišų, didelių plotų ryškių spalvų ar stambaus rašto tapetų. Geriau rinkitės minimalistinį modernų stilių ir neapsikraukite detalėmis (laikui bėgant jų ir taip atsiras). 
– Baldai visame bute turėtų būti tokios pačios stilistikos, artimų spalvų ar panašių medžiagų. Siekiant išvengti monotonijos, galima paieškoti lengvai keičiamų spalvinių akcentų – pagalvėlių, kilimų, vazų, rėmelių ir t. t. 
– Nedidelių patalpų koloritas turėtų būti kuo šviesesnis. Sienų nereikėtų marginti skirtingomis spalvomis, grindų – skirtingomis dangomis. Lubos turėtų būti vieno aukščio. 
– Nebijokite baltos – tai universali spalva. Priklausomai nuo dienos meto, aplinkos kolorito, ji gali įgyti įvairių atspalvių, gražiai atspindėti šešėlių žaismą. Be to, balta spalva suteikia vientisumo ir erdvės įspūdį. Svarbiausia, kad ji būtų apšviesta šilta, o ne šalta šviesa. 
– Norint neapstatyti viso buto spintomis, geriau numatyti atskirą patalpą drabužinei (skalbyklai ar sandėliukui), kur galima sutalpinti labai daug daiktų, sezoninių drabužių ir kt. Įvairius daiktus, žaislus ar knygas patogu laikyti dėžėse, kurias galima suskirstyti pagal spalvas. 
– Jei kartu su drabužine įrengiama skalbyklė su džiovykle, būtina numatyti ventiliaciją, kad nedrėktų drabužiai ir išsivėdintų avalynė. 
– Nedidelėje vonioje virš praustuvo galima pakabinti aukštas spinteles, o durelės gali būti veidrodinės – taip turėsite ir veidrodį, ir vietą vonios reikmenims susidėti. 
– Mažame miegamajame rinkitės lovą su uždaru rėmu iki grindų ir patalynės dėže – joje tilps ne tik patalynė, bet ir daugybė kitų rečiau naudojamų daiktų. 
– Siekiant praktiškumo, nepatartina rinktis pernelyg šviesios ar pernelyg tamsios grindų dangos: ant šviesių grindų puikiai matyti visos dėmės, o ant tamsios dangos erzins dulkės ir pūkai. Geriau rinkitės vidutinio intensyvumo spalvą. 
– Sienas dažykite kokybiškais plaunamais dažais, ypač jei turite mažų vaikų. Prireikus perdažyti, baltą spalvą bus lengviausia atitaikyti prie buvusios. 
– Pirkite trynimui, pūkavimuisi atsparius, neglamžius minkštų baldų užvalkalus (ne mažiau kaip 60 tūkst. Martindale‘o ciklų), kuriuos bus lengva nuvilkti nuo baldų, kai reikės skalbti. 
 
Nuotraukas galite pamatyti čia: 
 
Nuoroda internetiniame žurnale: